top of page

שלום כדרך התרבות

"היכן ששוכן השלום, שוכנת התרבות. היכן ששוכנת התרבות, שוכן השלום"

Where there is Peace, there is Culture; Where there is Culture, there is Peace.

 

 -ניקולס רוריך (Roerich) 

בספרו המפורסם "הבלתי-מנוצח" (1936,The Invincible) פרופ' ניקולס רוריך מסביר ומאיר את הקשר בין תרבות ושלום: "תרבות הנה חיזוק הטוב- על כל היבטיו. תרבות הנה שירת השלום- על כל גווניו. תרבות הנה מתן דגש לדברי הערך ולאוצרות האמת של העם. תרבות מתבססת בלב העם ומחוללת שאיפה ליצירה ולבניה. תרבות סופגת ומאמצת את כל התגליות החדשות ואת כל שיפורי החיים, כי היא מתקיימת וחיה בכל מה שחושב ומודע. תרבות מגינה על הכבוד ההיסטורי של העם... האנושיות  והשירות לאנושות יכונו מהתרבות. תרבות מסוגלת לאחד את הדת, האומנות, והמדע. השפה של התרבות הנה אוניברסאלית וחודרת לליבו של כל אחד ואחת."

 

רוריך עונה למעשה על השאלה האוניברסלית הנשאלת ע"י כל אדם, ארגון או ממשל שואף שלום: "כיצד ניתן לאחד את האנושות?" מה יכול למנוע את התדרדרות האנושות לאסון? התשובה לכך הנה החייאת מלוא ערך התרבות בלב האדם ובלב החברה. 

 

אדם אשר מחשבותיו מעוגנות בערך התרבות איננו מסוגל להרוג אדם אחר או אף לפגוע בו/בה במילה או במעשה משום שהחייאת התרבות בלב הנה החייאת האחדות בלב ובשכל- אחדות האדם "ואהבת לרעיך כמוך". לכן, רק בהחייאתה ובחסותה של התרבות,  על ידי כל אדם, חברה ועם וכך על ידי כל האנושות על פני האדמה, יכולה לקום ולהתקיים האחדות של כל העמים ליצירת שלום עולמי בר-קיימא.

 

אנו, חברי עמותת "אתיקת החיים בישראל" מאמינים כי רעיון התרבות, אם יחדור לתודעה הקולקטיבית הרחבה ישפיע גם על נבחרי הציבור וצורת הממשל ויוכל לשנות את פני העולם בכלל ולהפוך את החברה הישראלית לחברה המגשימה את הערכים הגבוהים ביותר שלה- חוכמה, צדק, רווחה והתפתחות חומרית ורוחנית לכל חבריה.

 

לקידום חזון זה עמותת אתיקת החיים מציעה ומיישמת אירועים ופרויקטים חינוכיים מעשיים לקידום השלום והרב תרבותיות בישראל ובמזרח התיכון.

יום התרבות הבינלאומי

יום התרבות הבינלאומי

שלום כדרך התרבות הינו כחג-פסטיבל ממלכתי, ב-15 באפריל שאליו מוזמנים אורחים מכל רחבי העולם.

מטרת היום אינה תחרות בין תרבויות, אלא העשרה תרבותית הדדית וקידום השלום. ימי תרבות מסוג זה כבר נהוגים במספר מדינות (מקסיקו, ספרד, רוסיה, שווייץ, ליטא, אקוודור ועוד..) וכינונו בישראל יפגין כלפי עמים אחרים את פתיחותנו ונכונותנו לקבל את האחר. דווקא במגע תרבותי מעמיק עם בני העמים האחרים ורב תרבותיות נוכל לעזור לפוליטיקאים למצוא שביל המוביל לשלום. יתרה מכך, הרי שישראל בעצמה מאגדת בתוכה את תרבויות התפוצה היהודית מכל רחבי העולם.

 • כנס בינלאומי "דגל השלום" עם הסיסמא "שלום כדרך התרבות"

 • פסטיבל ילדים בינלאומי בחסות "דגל השלום" 

 • תכנית לחינוך אֶתִי ואֶסתֶטִי

 • טקס הענקת אות עיר התרבות והשלום מטעם האו"ם לרשויות בארץ

יום התרבות כולל:

כינון המרכז

כינון המרכז לקידום תרבות

כינון המרכז לקידום התרבות יבטיח, כי קיום יום התרבות לא יהיה אירוע חד פעמי.
 • טיפוח קשרים בינלאומיים עם אנשי התרבות,
  החינוך, המדע, הדת והאומנות.

 • השתתפות פעילה בכנסים וסִימפּוֹזיוֹנים ברחבי העולם המוקדשים לסוגיות התרבות והשלום.    

 • קידום האֶתּיקָה והחינוך: העברת הרצאות בנושאי האֶתּיקָה והאֶסתֶטִיקָה במסגרות חינוך, השכלה ותרבות שונות. העברת סדנאות לילדים ונוער.

 • הקמת המרכז למדיטציה - השוואתן של אַסכּוֹלות המזרח והמערב. חקר השפעת המַחשָבָה, התפִילָה והמֶדִיטַציָה על בריאות וכושר.

 •  חקר השפעתה של חֲשִיבָה שקולה ומאוזנת על האקלים החברתי ברמת המדינה ככלל ועל יחסים במשפחה בפרט.

נסקור את עיקרֵי עיסוקו של המרכז:

 • המָדוֹר לתיאום והעברת תכנים לקהל הרחב במסגרות חינוך, השכלה ותרבות שונות (לרבות, בבתי ספר) בתחום של ידע ומחקרים בנושאי קידום שיח והבנה בין תרבויות שונות וכן בתחום חקר השוואתי של יסודות הדתות.

 • המָדוֹר לחינוך לרב תרבותיות. תפקידו המרכזי יהיה: פגישות משותפות בין קבוצות מתרבויות ודתות שונות לקידום נושאי השלום וקיום משותף. 

  • קיום הרצאות וסדנאות על שורשים אתיים-פילוסופיים של כל הדתות.

  •  לימוד דרכי החיים של חכמים ונביאים מעמים שונים.

  • ארגון תערוכות ניידות של תצלומי יצירות של נ.רוריך,המוקדשות לתרבויות של עמים שונים.

  • קיום סדנאות בנושאי החינוך לאֶתּיקָה ואֶסתֶטִיקָה.

במדינת ישראל ובעולם קיימות אוניברסיטאות ומוסדות רבים העוסקים בלימודי הדת כאבן יסוד של המוסר המודרני. חיוני ביותר למצוא את העקרונות המשותפים לכל הדתות כדי להציגם והטמעתם בתודעתו של הציבור הרחב לרבות בתי ספר ומוסדות חינוך אחרים. לצורך זה לצד המרכז לתרבות יקומו הנ”ל.

Success! Message received.

צור קשר
אסתר ריידלר, סגנית יו"ר העמותה - 052-6556409

   כתובת מייל: livingethics@gmail.com

 ©כל הזכויות שמורות לעמותת אתיקת החיים בישראל (ע"ר), 2016

bottom of page