top of page

במסגרת עמותת “אתיקת החיים בישראל” פועל מרכז תרבותי-חינוכי. פעילותיו רחבות ומגוונות, הן מתקיימות בתוך העמותה (קבוצות לימוד, כנסים), מחוצה לה – ברחבי הארץ (מוזיאונים, בתי-ספר, מתקנים ציבוריים, מגרשי משחקים לילדים), וגם מחוץ לארץ.

 

אחת המטרות של המרכז היא לגרום למתעניינים להרחיב את תודעתם ולפעול למען טובת הכלל ושינוי חברתי. חלק מעבודת ההסברה מועבר ברשתות חברתיות, כגון מאמרים ופרשנויות של חברי הארגון. אנו מחשיבים שלום ותרבות, חינוך וידע  כנושאים בעלי חשיבות עליונה. ובנושאים אלו מקיימים כנסים וימי עיון במסגרת העמותה, ובשותפות עם ארגונים אחרים בארץ ובעולם. אחת הדוגמאות לפעילות זאת היא תכנון ומיסוד יום התרבות הבינלאומי בארץ.

 

עבודה גדולה מוקדשת לטיפוח שותפויות בארץ וקשרים בינלאומיים עם ארגונים חברתיים שונים, אוניברסיטאות, מוזיאונים, המקדישים את עצמם במגוון היבטים שונים ללימודי המורשת של משפחת רוריך, לקידום השלום, החינוך והתרבות בישראל ובעולם. חברי העמותה לוקחים חלק פעיל בכנסים ופורומים בינלאומיים, שמטרתם לתרום להידוק השלום בין העמים והדתות.

 

חברי המרכז מכינים ומעבירים הרצאות, קורסים וסדנאות בתחומי פעילות העמותה: רב תרבותיות ושלום, חינוך, תרבות והרצאות להרחבת והעמקת הדעת בתורת אתיקת החיים, הקניית ידע בסיסי בתיאוסופיה ומורשת הדתות. במסגרת המרכז מתקיימים קונצרטים וערבי תרבות ומוזיקה, שבהם הנוכחים מתקרבים ליצירות המופת מרחבי העולם. תחת הדרכתו של הפסנתרן לאוניד ספיבאק, גם חבר העמותה, באופן סדיר בערים שונות בישראל פועלות קבוצות לימוד של אתיקת החיים. חברי העמותה מנגישים לציבור הרחב את המורשת של משפחת רוריך. מתקיימים ערבים ממוקדים להיכרות עם אמנת רוריך.

 

אנו מזמינים את האורחים שלנו להכיר את ארץ ישראל מנקודת המבט הרב תרבותית, ההיסטורית, הדתית והאזוטרית ולהצטרף לסיורים מודרכים להכרת המורשת התרבותית וההיסטורית של ארץ ישראל, לצאת למקומות קדושים והיסטוריים של כל הדתות והעמים בישראל. אסתר ריידלר מדריכה את הסיורים.

 

עם השנים בין חברי העמותה התגבשה תובנה ברורה, שעבודה העיקרית של תלמידי גישת אתיקת החיים חייבת להיות מוקדשת להיווצרות יחסי מוסר ואתיקה גבוהים ביניהם ובינם לבין הסביבה. חינוך והצמחה של ערכים כגון פתיחות, חום, לבביות, עזרה הדדית, הם הבסיס להיווצרות הבנה הדדית, אהבת האחר ואחדות. המייסדת, י.בנדרסקי, ראתה ביחסים אלו ערך ותנאי מרכזי להצלחה ולשגשוג הארגון והחברה כולה.  

הרצאות וסדנאות

הרצאות וסדנאות

 • "הסוד לשיפור התקשורת הבין-דורית"
   

 • "קבלת האחר והשונה"  - קידום רב תרבותית בחברה ישראלית
   

 • "איזון הרגשות באמצעות התבוננות או עיסוק בתרבות ואומנות"
   

 • "השפעת המילים על חיי האדם"
   

 • "מחשבה יוצרת מציאות"
   

 • "טבע האדם - הרס ומלחמה לצד התפתחות התרבות והשלום"

 • "יופי של תרופה"
   

 • "איך להתמודד עם בעיות של ילדים ובני נוער כיום"
   

 • סדנא ליצירת צורות בעלי חיים מנייר-  בהנחיית מנחה: יעקב סברדלוב
   

 • "על חיו ויצירותיו של צייר דגול, פילוסוף ואיש ציבור - ניקולאי רוריך"
   

 • "על חיו ויצירותיו של סביטוסלב רוריך"

הרצאות וסדנאות מועברות בתחומי פעילות העמותה: רב תרבותיות ושלום, חינוך, תרבות וגישת אתיקת החיים. ההרצאות הוכנו ע"י חברי הארגון בכירים, הנושאים מגוונים מאוד. כאן נציג לכם את חלק מהנושאים:

להצעה לקיום הרצאות וסדנאות >

סיורים מודרכים

סיורים מודרכים

 • תימנה – המכרות של שלומה המלך. נגלה את הקשר של שלמה המלך עם המכרה.
   

 • קומראן והמגילות הגנוזות. בעקבות החיים הקשים של בני האחווה בלב המדבר נגלה חוקי יחס בין האדם לטבע ומשמעות החיים על פי אותה אחווה.
   

 • בית שאן – נגלה חיים של אזרחים בעיר העתיקה מלאי שגשוג ושמחה של עשירים ללא דאגות והרחקה מהעיר את מנהיגי הרוח ודת.
   

 • צפת כמסורת של קבלה - נגלה עיר העתיקה הנפלאה, מלאה בסודות על התיישבות של מגורשי ספרד.
   

 • כינרת - בעקבותיו של ישו. נגלה מחדש את היופי של אותם המקומות בהם ישו הטביע את חותמו.

אנו מזמינים את האורחים שלנו להכיר את ארץ ישראל מנקודת מבט רב תרבותית, היסטורית, דתית ואזוטרית. אורחינו הן מחוץ לארץ והן מהארץ נחשפים למקומות הקדושים של ישראל המלווים בהסבר על משמעותם התרבותית, ההיסטורית והפילוסופית להתפתחות האנושות. עד היום התקיימו סיורים במסלולים שונים.

​בזמן הטיול, כל המשתתפים – ילדים ומבוגרים, מגלים מחדש את התרבויות וחושפים סודות הנסתר בהיסטוריה, ונחשפים לתרבות, היסטוריה ופילוסופיה של ציביליזציות החשובות שהיו כאן במישורים שונים על ציר הזמן. בעתיד אנו מתכננים להרחיב את המסלולים של הסיורים שלנו.

קונצרטים וערבי תרבות

קונצרטים וערבי תרבות ומוזיקה

הנושאים של ערבי תרבות מאוד מגוונים, ולכן יכולים לעניין אנשים שונים. אחד הנושאים הראשונים שמשך מספר גדול של מאזינים, הייתה ההרצאה "איך להקשיב ולהבין מוסיקה קלאסית." כאיורים מוזיקליים שבוצעו ע"י לאוניד ספיבק שימשו "הפתטית" וסונטות "אור ירח" של בטהובן, "סקרצו" ו"בלדה" מאת שופן. קונצרט "ריגולטו" של ליסט, ואלסים של צ'ייקובסקי, שופן, ליסט, חצ'טוריאן, פרוקופייב. בנוסף למידע שמעשיר ומרחיב את תודעת המאזינים והצופים, הודגש חיבור והוסברה השפעה של עקרונות תורת אתיקת החיים ואינטראקציה שלה עם יצירתיות מוזיקלית. מספר ערבים הוקדש ליצירותיו של שופן וליסט, תוך ציון יום הולדתם 200 שנים  (2010). במפתיע נתגלה כמעניין הנושא הלא מוסיקאי הקשור לעבודתו של היינריך היינה. תהודה גדולה הייתה סביב הנושא של המוזיקה של היום בכלל, ועל המוזיקה של המלחין הרוסי הגדול דמיטרי שוסטקוביץ בפרט - כמעט לכל מי שהגיע לערב זה, זאת הייתה ההיכרות הראשונה עם עבודתו של מלחין הגאון. שני מפגשים הוקדשו לנושא "הומור ומוסיקה" ו "מוזיקאים צוחקים." כיום  נערכת הכנה סביב נושאי "רוריך ומוסיקה." נושאים הבאים שבהכנה - הקונצרט של סקריאבין וראייתו המיסטית, הפרויקטים שלו שעוסקים באור וצבעים. בפועל, המוזיקה היא ביטוי מובהק לרוח האנושית חסרת גבולות ואינסופית בקיומה, על אף שמתבטאת בצורה של תווי נגינה וצלילים.

ערבים מוסיקליים מועברים כבר למעלה מ-10 שנים ע"י חבר עמותה, פסנתרן במקצועו, לאוניד ספיבק. יותר מ-50 ערבים הועברו ע"י לאוניד במהלך שנים אלו. בפני האורחים מובאות יצירות מכל העולם ומכל הגוונים. מלבד לאוניד, מוסיקאים שונים באים ונותנים קונצרטים במרכז.

קבוצות לימוד

קבוצות לימוד

המטרה המרכזית של הפרסומים האלו היא חינוכית והסברתית למימוש רעיונות וערכים של גישת אתיקת החיים בחיי יום- יום.  לגרום לקורא המתעניין להרחיב את הדעת וליזום שינוי בתפיסת החיים, לעבור מאני הצר – לאני הרחב שיביא בסופו של דבר לשינוי חברתי לטובת הכלל. חלק מהמאמרים ופרשנויות שהתפרסמו ברשתות חברתיות ע"י חברי העמותה נוכל להביא כאן.

מאמרים ופרשנויות

פרסומים, מאמרים ופרשנויות

המטרה המרכזית של הפרסומים האלו היא חינוכית והסברתית למימוש רעיונות וערכים של גישת אתיקת החיים בחיי יום- יום.  לגרום לקורא המתעניין להרחיב את הדעת וליזום שינוי בתפיסת החיים, לעבור מאני הצר – לאני הרחב שיביא בסופו של דבר לשינוי חברתי לטובת הכלל.

חלק מהמאמרים ופרשנויות שהתפרסמו ברשתות חברתיות ע"י חברי העמותה נוכל להביא כאן.

Success! Message received.

צור קשר
אסתר ריידלר, סגנית יו"ר העמותה - 052-6556409

   כתובת מייל: livingethics@gmail.com

 ©כל הזכויות שמורות לעמותת אתיקת החיים בישראל (ע"ר), 2016

bottom of page