שלום כדרך התרבות

אם תשאלו באיזו ארץ הייתם רוצים לחיות ועל איזה משטר ממלכתי אתם חולמים, תוכלו להשיב בכבוד:

‘היינו רוצים לחיות בארץ התרבות הכבירה’. ואז תבינו, כי השלום ישכון היכן שהיופי והידע זוכים לכבוד.

 

 ניקולס רוריך (Roerich) במאמר "דרך התרבות לאחדות"

"

מי ייתן והרעיון של חיזוק השלום דרך תרבות, שהגה ניקולס רוריך, יגע בתודעתם של אנשים רבים ככל האפשר, ובלבותיהם לעולם יוותרו דבריו: "תרבות היא חיזוק הטוב – על כל מעשיותו. תרבות היא שירת העמל של שלום בהשתלמות האינסופית שלו. תרבות היא הערכה מחדש של דברי ערך למציאת האוצרות האמיתיות של העם. תרבות מתבססת בלב העם ומחוללת שאיפה לבנות. תרבות מקבלת את כל התגליות ואת כל שיפורי החיים, כי היא חיה בכל מה שחושב ומודע. תרבות מגנה על הכבוד ההיסטורי של העם... האנושיות  והשירות לאנושות יכונו מהתרבות". (ניקולס רוריך, "בלתי ניתן להריסה") את הדת, האומנות, והמדע  - התרבות מסוגלת לאחד. השפה של התרבות אוניברסאלית וחודרת ללב של כל אחד ואחד.

 

ומה עשוי לאחד את האנושות? מה יכול למנוע התדרדרות לאסון? התרבות! כיוון שהאדם, החושב בצורה תרבותית, אינו מסוגל להרוג אדם אחר במילה או במעשה. לכן, רק בחסותה של התרבות, אשר נעשית על ידי על עם בנפרד ועל ידי כל האנושות של כדור הארץ, יכול להתרחש האיחוד של כל המדינות. אנו, חברי עמותת "אתיקת החיים בישראל" מאמינים כי רעיון התרבות, אם יחדור לתודעה רחבה, כולל הפוליטיקאים, יוכל לשנות את פני העולם בכלל ולהפוך את החברה הישראלית לחברה רב תרבותית, פלורליסטית וסובלנית.

 

בהקשר זה אנו מציעים פרויקטים מעשיים לקידום השלום והרב תרבותיות באמצעות החינוך לתרבות שיבוצעו ע"י עמותת אתיקת החיים.

 

יום התרבות הבינלאומי

שלום כדרך התרבות הינו כחג-פסטיבל ממלכתי, ב-15 באפריל שאליו מוזמנים אורחים מכל רחבי העולם.

מטרת היום אינה תחרות בין תרבויות, אלא העשרה תרבותית הדדית וקידום השלום. ימי תרבות מסוג זה כבר נהוגים במספר מדינות (מקסיקו, ספרד, רוסיה, שווייץ, ליטא, אקוודור ועוד..) וכינונו בישראל יפגין כלפי עמים אחרים את פתיחותנו ונכונותנו לקבל את האחר. דווקא במגע תרבותי מעמיק עם בני העמים האחרים ורב תרבותיות נוכל לעזור לפוליטיקאים למצוא שביל המוביל לשלום. יתרה מכך, הרי שישראל בעצמה מאגדת בתוכה את תרבויות התפוצה היהודית מכל רחבי העולם.

 • כנס בינלאומי "דגל השלום" עם הסיסמא "שלום כדרך התרבות"

 • פסטיבל ילדים בינלאומי בחסות "דגל השלום" 

 • תכנית לחינוך אֶתִי ואֶסתֶטִי

 • טקס הענקת אות עיר התרבות והשלום מטעם האו"ם לרשויות בארץ

יום התרבות כולל:

 

כינון המרכז לקידום תרבות

כינון המרכז לקידום התרבות יבטיח, כי קיום יום התרבות לא יהיה אירוע חד פעמי.
 • טיפוח קשרים בינלאומיים עם אנשי התרבות,
  החינוך, המדע, הדת והאומנות.

 • השתתפות פעילה בכנסים וסִימפּוֹזיוֹנים ברחבי העולם המוקדשים לסוגיות התרבות והשלום.    

 • קידום האֶתּיקָה והחינוך: העברת הרצאות בנושאי האֶתּיקָה והאֶסתֶטִיקָה במסגרות חינוך, השכלה ותרבות שונות. העברת סדנאות לילדים ונוער.

 • הקמת המרכז למדיטציה - השוואתן של אַסכּוֹלות המזרח והמערב. חקר השפעת המַחשָבָה, התפִילָה והמֶדִיטַציָה על בריאות וכושר.

 •  חקר השפעתה של חֲשִיבָה שקולה ומאוזנת על האקלים החברתי ברמת המדינה ככלל ועל יחסים במשפחה בפרט.

נסקור את עיקרֵי עיסוקו של המרכז:

 • המָדוֹר לתיאום והעברת תכנים לקהל הרחב במסגרות חינוך, השכלה ותרבות שונות (לרבות, בבתי ספר) בתחום של ידע ומחקרים בנושאי קידום שיח והבנה בין תרבויות שונות וכן בתחום חקר השוואתי של יסודות הדתות.

 • המָדוֹר לחינוך לרב תרבותיות. תפקידו המרכזי יהיה: פגישות משותפות בין קבוצות מתרבויות ודתות שונות לקידום נושאי השלום וקיום משותף. 

  • קיום הרצאות וסדנאות על שורשים אתיים-פילוסופיים של כל הדתות.

  •  לימוד דרכי החיים של חכמים ונביאים מעמים שונים.

  • ארגון תערוכות ניידות של תצלומי יצירות של נ.רוריך,המוקדשות לתרבויות של עמים שונים.

  • קיום סדנאות בנושאי החינוך לאֶתּיקָה ואֶסתֶטִיקָה.

במדינת ישראל ובעולם קיימות אוניברסיטאות ומוסדות רבים העוסקים בלימודי הדת כאבן יסוד של המוסר המודרני. חיוני ביותר למצוא את העקרונות המשותפים לכל הדתות כדי להציגם והטמעתם בתודעתו של הציבור הרחב לרבות בתי ספר ומוסדות חינוך אחרים. לצורך זה לצד המרכז לתרבות יקומו הנ”ל.

צור קשר
אסתר ריידלר, סגנית יו"ר העמותה - 052-6556409

   כתובת מייל: livingethics@gmail.com

 ©כל הזכויות שמורות לעמותת אתיקת החיים בישראל (ע"ר), 2016